f Časté dotazy - CRP Test

Časté dotazy

Dobrý deň, v lekárni som si kúpila Váš CRP test 10 ks. Bohužiaľ som pri prvom testovaní mojej dcéry omylom celý balíček mikro pipiet na odber krvi (10ul mikro pipeta) vyhodila. Chcela som sa opýtať, či by bolo možné dokúpiť týchto 10 ks mikro pipiet samostatne? Ďakujem Vám pekne za odpoveď. S pozdravom. Monika H.

Dobrý deň, toto sa samozrejme môže stať každému. V dnešnej pošte Vám posielame zdarma 10 ks mikro pipiet. Prajeme Vám pekný deň.

Previedla som si tento test pri nachladnutí, je výsledok rovnaký ako u doktora, keby som k nemu išla? Ďakujem, Lida K.

Dobrý deň a ďakujeme za dôveru v náš výrobok. Áno, výsledok, pri správnom prevedení je rovnaký ako u lekára. Test, ako ste si všimla pri zobrazení výsledku, má vnútornú kontrolu správnosti prevedenia, to je ten prúžok v zóne C. Keď je prítomný, všetko je v poriadku a výsledok je tzv. validný, laicky povedané odpovedajúce stavu.

Rada by som použila tento test, zdá sa mi výborný, ale nie som si istá, či zvládnem odber kvapôčky krvi z prsta, môžete mi popísať prípadné problémy? Alena

Ďakujeme za otázku, posúvame ju v poradí na začiatok, nakoľko je dôležité si uvedomiť (a to sama uvidíte), že ide o minimálny vpich a naviac, prevedený aplikátorom, používaným aj u detského lekára.

Aplikátor (tzv. lancetové pero) má natoľko tenkú ihlu, že je ťažko viditeľné okom, vpich je teda minimálny a vytvorí jedinú kvapôčku krvi.

Všetok materiál potrebný k prevedeniu testu je samozrejme v balení. Návod obsahuje ilustračné fotografie, ako odber previesť. Jednoduchšie to už byť nemôže, malá kvapôčka stačí a test nejde previesť inakšie, ako z krvi.

(4) Dobrý deň, môžeme test doma použiť celá rodina? Nemá nejaké obmedzenie, napr. pre malé deti atď.? Pavel J.

Ďakujeme za otázku k použitiu nášho testu. Test nemá obmedzenie. Látku (C- reaktívny proteín), ktorú test zisťuje, produkuje imunitný systém každého z nás bez ohľadu na vek, teda v prípade, keď je to pre náš organizmus nenahraditeľné (pri bakteriálnom zápale / infekcií)..

(5) Nemyslíte si, že keď mám predpísané antibiotiká, tak je to zrejme preto, že ich potrebujem brať? Píšete, že test odhalí zbytočnosť antibiotík, ako mám tomu rozumieť ? Martin K.

Štatistika je neúprosná a tunajší „zvyk“ a tlak výrobcov antibiotík veľký. Až 70% je používaných zbytočne. Netvrdíme, že antibiotiká sú „zlé“. Iba sa snažíme udržať si zdravý rozum v zdravom tele a to doslova. Vedľajšie nežiaduce účinky antibiotík zbytočne používaných poškodzuje zdravie detí aj dospelých. Baktérie získavajú väčšiu odolnosť (rezistenciu) voči antibiotikám a tento stav potom vedie k tvorbe super odolných kmeňov, proti ktorým nemáme obranu (t.z. ďalšie antibiotiká). Začarovaný kruh, ktorého riešením je jediné: používať antibiotiká jedine vtedy, kedy to má zmysel.

(6) Čo znamená "rezistencia" baktérií?

Slovo "rezistencia" pochádza z latinčiny a znamená odolnosť či schopnosť vzdorovať. Rezistencia baktérií je buď tzv. prvotná, t. z., že daný typ baktérie je jednoducho na určité antibiotikum rezistentné "zo svojej podstaty" (geneticky neobsahuje miesto pre zásah antibiotika). Tento prípad je z nášho hľadiska zaujímavý vtedy, pokiaľ monitorujeme CRP testom účinnosť antibiotika a "nič sa nerobí", t. z. výsledkom je stále "zvýšená hladina CRP". Druhá možnosť je získaná rezistencia, tých je väčšina. Jedná sa o proces, kedy sa baktérie "naučia" (mutáciou, genetickým prenosom), ako sa antibiotikám ubrániť. A práve tu je problém zbytočného používania antibiotík najviac aktuálna. Baktérie sú veľmi rýchlo sa množiace mikroorganizmy, ktoré majú kopu možností - mechanizmov, ako sa naučiť bojovať s antibiotikami, je lepšie ich k tomu zbytočne neponúkať.

(7) Odhalí CRP test i zápal, ktorý vznikol napr. zranením, preťažením (svalov, kĺbov, či šliach)?

Áno, výsledok CRP testu bude v tomto prípade "pozitívny", t. z. hladina CRP zvýšená práve na prejavy preťaženia pohybového aparátu, alebo prejavy reumatizmu je CRP test takisto určený.

(8) Moja lekárka má v ordinácii prístroj na testovanie CRP, musím Váš CRP test priniesť ku nej do ordinácie?

Nie, CRP test, ktorý ste si zakúpil(a) u nás, obsahuje všetko potrebné k prevedeniu vyšetrenia v pohodlí domova. Princíp stanovenia je rovnaký ako u Vašej lekárky, všetko vrátane vyhodnotenia môžete previesť doma. Výrobok je schválený a certifikovaný pre domáce použitie.

(9) Môže byť výsledok testu niečím ovplyvnený (napr. stravou, pitným režimom, používanými liekmi či vitamínmi, časom, vekom a pod.)?

Test je vysoko špecifický, tzn. s ohľadom na charakter vzorky a princíp testu nemôže byť "bežným denným režimom" ovplyvnený. Rovnako vek nehrá pre ovplyvnenie výsledkov žiadnu rolu. Používané liečivá môžu ovplyvniť výsledok v zmysle produkcie C- reaktívneho proteínu (látky, ktorá test stanovuje), ale táto skutočnosť je práve žiaduca napr. pri monitorovaní účinnosti antibiotík.

(10) Mám si všímať pri vyhodnocovaní testu intenzitu zafarbenia alebo tiež hrúbky prúžku?

Pre vyhodnotenie výsledku je dôležitá intenzita prúžka, nie jeho hrúbka. Prúžky majú presne vymedzené zóny a ich hrúbka zostáva konštantná.

(11) Existujú i iné choroby (ako zápaly), ktoré sa v tele prejavujú zvýšenou hladinou CRP?

Áno, ale typické využitie koncentrácie CRP ako faktoru odpovede organizmu na infekciu je pre rozlíšenie vírusového alebo bakteriálneho pôvodu choroby. Zmeny koncentrácie C- reaktívneho proteínu v krvi sú spôsobené zápalmi obvykle bakteriálnej povahy, poškodením tkaniva. CRP je tiež používaný aj ako prediktívny ukazovateľ kardiovaskulárnych chorôb. Pre poslednú zmienenú možnosť je však potrebný test s vysokou citlivosťou.